Cyklojízdy.cz - pražské cyklojí­zdy

Města cyklojízd: Praha | Brno | Plzeň | Ostrava | Liberec

Obsah:

Auto*Mat zveřejnil Pět bodů pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům

Projekt Auto*Mat ve čtvrtek 30. srpna 2007 zveřejnil Pět bodů pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům. Výzva je určena magistrátu hlavního města. Také byl představen program pojektu Zažít město jinak, konaného v rámci Evropského týdne mobility.

celá tisková zpráva ke stažení ve formátu .doc zde

celá tisková zpráva ke stažení ve formátu .pdf zde

Zažít město jinak – komentovaný program ve formátu .doc zde

Zažít město jinak – komentovaný program ve formátu .pdf zde

Auto*Mat zveřejnil Pět bodů pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům

Ostudná dopravní situace na některých přechodech pro chodce a v ulicích centra města má negativní vliv také na image Prahy ve světě. K memorandu se může svým podpisem nebo na internetu připojit kterýkoliv obyvatel metropole. Členové Auto*Matu předají výzvu vedení magistrátu na podzim. Podpisy budou shromažďovat především během týdenního programu Zažít město jinak (2).

Praha je jedním z nejkrásnějších měst světa. Často se po něm procházím s mým malým synkem a je mi líto fantastických budov a soch, které jsou od znečištění způsobeného přemírou aut v ulicích celé černé. Praha má výbornou veřejnou dopravu a nevidím žádný důvod, proč by měla auta jezdit samým srdcem města,“ řekla Tonya Graves, která podporuje aktivity Auto*Matu za Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům. „Hůře než v Praze jsou na tom chodci a cyklisté snad už jedině v Moskvě,“ doplnil zpěvačku a herečku Tonyu Graves spisovatel Michal Viewegh (3).

Právě kvůli neutěšené situaci v ulicích města dnes iniciativa Auto*Mat dnes zveřejnila svých Pět bodů pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům. „Při přebíhání přechodů, kde svítí zelená sotva pár vteřin, nebezpečném kličkování mezi kolonami aut kvůli neexistenci cyklistických pruhů, nebo obcházení vozů zaparkovaných už i na chodnících, člověk občas sotva věří, že se nachází v obdivovaném srdci Evropy,“ shrnul pocity mnohých Pražanů a návštěvníků města Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat. Podle něj v posledních letech zaznělo mnoho slibů a proklamací, ale problémy přetrvávají. „Zatímco Praha utrácí miliardy ročně za silnice a tunely, pro chodce a cyklisty jsou ulice pořád stejně málo přívětivé,“ řekl Křivohlávek.

Režisér Martin Mareček z Auto*Matu je přesvědčen, že opatření, podnikaná magistrátem, jsou nedostatečná. „Proměna města nemusí být drahá. Spíše než utrácení miliard z veřejných rozpočtů by pomohly promyšlené kroky a inspirace zeměmi, které pochopily, že město musí být především prostorem pro lidi,“ vysvětlil Mareček. Auto*Mat ve svých Pěti bodech pro Prahu požaduje vypracování koncepce podpory bezmotorové dopravy. „Zároveň prosazujeme konkrétní opatření, která zvýší bezpečnost chodců a cyklistů, zlepší dopravu a zatraktivní ulice,“ řekl režisér. „Jako priority vnímáme prodloužení doby zelené na frekventovaných přechodech, předsazené pruhy pro cyklisty na křižovatkách, zprůjezdnění jednosměrek pro kola v obou směrech a začlenění prvků pro cyklisty do všech dopravních rekonstrukcí a novostaveb,“ dodal. Auto*Mat požaduje splnění svých bodů do jednoho roku, pak chce zkontrolovat, co vedení města skutečně udělalo.

Dnešní tisková konference Auto*Matu proběhla v improvizované kavárně na parkovišti přímo před pražským magistrátem na Mariánském náměstí. Členové Auto*Matu tak chtěli ukázat, jak si představují proměnu města. Mezi zaparkované vozy magistrátních úředníků přivezli kavárenský nábytek a květiny, servírovali kávu a koblihy. Dopolední pohodu doplňovali cyklisté kroužící kolem náměstí a symbolizující různé profese a sociální skupiny. „Je ostudné, že řada krásných náměstí v centru stověžaté Prahy slouží jako parkoviště,“ řekl Michal Křivohlávek. „Špatná dopravní situace a nevhodné využití veřejného prostoru města se týkají každého, bez ohledu na sociální zázemí nebo povolání. Všichni obyvatelé i návštěvníci města jsou o část krásy města ochuzeni.“

Pět bodů Auto*Matu pro Prahu podpořil také Vladimír Merta. „Každý cyklista znamená jedno další auto, které mu nestojí v cestě, ale v garáži. Už dnes jsou šoféři, kteří raději cyklistu pustí, nežli by agresivním přískokem dorazili do fronty o pár metrů za přechodem. V ranní špičce předjedu cestou do centra asi 400 aut. Včetně prezidentské kolony, jsou-li fronty v obou směrech,“ řekl hudebník Merta, který je také cyklistou.

Pět bodů pro Prahu může podpořit každý obyvatel metropole svým fyzickým podpisem nebo na internetu. Členové Auto*Matu budou podpisy shromažďovat především v rámci akce Zažít město jinak, již završí velká podzimní cyklojízda. „Chceme lidem umožnit jiný zážitek z ulic města, než je tradiční stres a obavy z všudypřítomných aut. Zároveň je budeme žádat o podporu našich požadavků,“ řekla Tereza Vohryzková z Auto*Matu. “S nárůstem automobilismu v devadesátých letech se průjezdnost stala mantrou. S Pražany se jedná často jen jako s řidiči. Dokud politici nepochopí, že regulace individuální dopravy znamená především nahradit průjezdnost za průchodnost, ke zlepšení podmínek pro život v Praze nedojde. Ulice mají patřit lidem. Máme rádi Prahu a chceme, aby byla bezpečným, zdravým a živým městem,“ dodala Vohryzková.


Přílohy:


 1. Pět bodů Auto*Matu pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům
 2. O Praze se právem říká, že je jedním z nejkrásnějších měst světa. Při přebíhání přechodů, kde svítí zelená sotva pár vteřin, nebezpečném kličkování na kole mezi kolonami aut kvůli neexistenci cyklistických pruhů, nebo složitém obcházení vozů zaparkovaných už i na chodníku ale člověk sotva věří, že se nachází v obdivovaném srdci Evropy.

  Praha utrácí miliardy ročně za silnice a tunely. Pro chodce, cyklisty, maminky s kočárky, seniory a lidi s handicapem jsou ale ulice pořád stejně málo přívětivé. Podnikaná opatření jsou nedostatečná. Proměna města přitom nemusí být drahá. Spíše než utrácení dalších miliard z veřejných rozpočtů by pomohly promyšlené kroky a inspirace zeměmi, které už pochopily, že město musí být především prostorem pro lidi.


  Vyzýváme vedení Prahy, aby do září 2008 – během následujícího roku – přistoupilo ke konkrétním krokům, jež nastartují pozitivní proměnu města:

  1. Vypracovat dlouhodobou koncepci pro podporu pěší a cyklistické dopravy (za účasti veřejnosti). Vedení města tak získá přehled o tom, co chodce a cyklisty v Praze nejvíce trápí a jaká jsou možná řešení. Problémy budou jasnější.
  2. Umožnit obousměrný průjezd cyklistů v 5 jednosměrných ulicích (Pařížské, Šeříkové, Opletalově, Křižíkově, Dejvické). Město bude průjezdnější.
  3. Zřídit představená stání cyklistů před automobily v 5 křižovatkách (U Bulhara, Dukelských Hrdinů x Veletržní, náměstí Kinských, Na Slupi – Albertov, Těšnov – Florenc). Křižovatky budou bezpečnější.
  4. Optimalizovat interval zelené na 5 frekventovaných přechodech pro chodce v centru města (náměstí J. Palacha, Smetanovo nábřeží před Národním divadlem, I. P. Pavlova, J. Želivského x Vinohradská, Vršovická u Vršovického nádraží). Přechody budou kulturnější.
  5. Zahrnout prvky cyklistické infrastruktury do všech rekonstrukcí a nové výstavby komunikací (zejména: Štefánikův most, Václavské náměstí, Kaprova ulice, Libeňský most, Hlávkův most, Letenská pláň). Praha bude modernější.

  Praha je dnes na 73. místě z 215 světových měst, v nichž se hodnotí kvalita života. Využije Praha své příležitosti a přiblíží se Curychu, Ženevě či Vídni? Bude bezpečnější, klidnější a přátelštější k chodcům a cyklistům? Pomozte nám přesvědčit politiky, že to za to stojí!

  Na podzim 2007 předáme Pět bodů Auto*Matu pro Prahu se všemi podpisy představitelům města. Naplňování výzvy budeme vyžadovat a kontrolovat. Nespokojíme se s formálními proklamacemi, chceme vidět konkrétní kroky, proměňující Prahu v lepší místo k životu.

  Připojit se k Pěti bodům Auto*Matu pro Prahu přívětivější k chodcům a cyklistům je možné na internetu nebo vlastnoručním podpisem textu, který bude dostupný na všech akcích programu Zažít město jinak (16. – 22. září 2007). Podpisový formulář a podrobný program akcí je dostupný na internetové adrese: www.auto-mat.cz.

 3. Zažít město jinak
 4. Zažít město jinak je týden osvětových a kulturních akcí na podporu dopravy šetrné k městu, lidem a prostředí. V rámci Evropského týdne mobility ho pořádá projekt Auto*Mat. Vydejte se s námi po Praze a za Prahu na kole, pěšky nebo lodí, vezměte s sebou děti, rodinu a přátele. Připravili jsme pro Vás nečekané zážitky, díky kterým se na své město podíváte jinýma očima.

  Ústřední akcí podzimního programu Zažít město jinak je velká podzimní cyklojízda, na níž organizátoři očekávají až 5 tisíc lidí. Pražské cyklozvonění je věnováno bezpečnosti cest do škol, ať už pěšky či na kole. Na konkrétní problémy cyklistické dopravy pak upozorní moderovaná vyjížďka po Praze 7. Auto*Mat nezapomíná ani na chodce a připravil pro ně happening Parádní procházka, jenž poukáže na největší potíže pěšího putování po ulicích města. Do programu se zapojilo také Divadlo bratří Formanů se svou lodí Tajemství, Kino Světozor a několik pražských městských částí. V rámci Zažít město jinak připomene Auto*Mat formou divadelního happeningu v ulicích města také oběti vážných dopravních nehod.

  Kompletní program akce Zažít město jinak 2007 najdete zde:

  http://auto-mat.cz/zve.php

  Informace o Evropském týdnu mobility 2007 v České republice naleznete na stránkách Ministerstva životního prostředí
  http://www.env.cz/AIS/web-edba.nsf/$pid/mzpevfj2tm1q

  Akce Zažít město jinak se koná druhým rokem. V loňském roce zajišťoval Auto*Mat ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy komponovaný program na Smetanově nábřeží. To – ačkoliv se jedná o jednu z nejrušnějších ulic centra Prahy – bylo po celý den uzavřeno pro motorovou dopravu. Improvizovanou pěší zónu ovládly pouliční kavárny, živá hudba, projekce a specifický program pro děti. Během dne nábřeží navštívilo přibližně sedm tisíc lidí. Ústřední akcí programu Zažít město jinak byla velká podzimní cyklojízda, které se zúčastnilo rekordních 1.300 cyklistů.

  Podrobný program Zažít město jinak 2006:
  http://auto-mat.cz/zprava.php?id=2006101701

 5. Minirozhovor o chodectví a cyklistice s Michalem Vieweghem
 6. Jezdíte po Praze autem?
  Do centra téměř nikdy. Když si na u nás v Nuslích sednu na jedenáctku nebo na osmnáctku, jsem tam snad i rychleji, a navíc si mohu dát víno a vyhnu se místy neřešitelným problémům s parkováním. Autem ale musíme pravidelně dojíždět z Prahy na Sázavu a zpět. V dopravní špičce mi to někdy připomíná jakousi parodii na cestování.

  Je chůze po Praze příjemná a bezpečná?

  Chodím pěšky často a rád, občas dojdu z Nuslí až do centra. V Praze lze naštěstí stále ještě podnikat velmi příjemné procházky – třeba v amerických městech nic podobného nezažijete. V Los Angeles jsem neustále marně hledal chodník… Na mnoha místech Prahy už ovšem lze jen obtížně přejít silnici, chodci jsou tu zjevně diskriminováni. Nebezpečné jsou bohužel i přechody.

  Jezdíte někdy po Praze na kole?
  Ne. Na kole jezdím jenom po cyklostezkách – a těch je v Praze stále zoufale málo.

  Jak je tomu v jiných zemích?
  Za posledních patnáct let jsem byl díky překladům svých knih pozván do prakticky všech evropských metropolí a musím bohužel říci, že skoro ve všech jsou na tom cyklisté i chodci lépe. Hůře jsou na tom už jen v Moskvě. I proto jsem se rozhodl tuhle akci podpořit.


« zpět na titulní stránku

 

Kontaktujte nás na info@cyklojizdy.cz. Cyklojízdy podporují...

 na titulní stránku