Cyklojízdy.cz - pražské cyklojí­zdy

Města cyklojízd: Praha | Brno | Plzeň | Ostrava | Liberec

Obsah:

Porodní bolesti pražské cyklodopravy

Realita pražské cyklistiky: špatné dopravní značení, málo stezek a vyhrazených pruhů, nebezpečné křižovatky… moderovaná vyjížďka ukázala desítky těchto konkrétních případů přímo v trerénu. Bohužel účast byla naprosto minimální.

Všechny materiály i fotodokumentaci lze stáhnout přímo zde, takže pro případné zájemce je možné se s danými problémy seznámit alespoň dodatečně. Pouhé prohlížení dokumentů však nemůže plnohodnotně nahradit exkurzi přímo v terénu.
.

Porodní bolesti pražské cyklodopravy

.
dokumenty ke stažení:

Porodní bolesti pražské cyklodopravy – tisková zpráva
mapka s trasou cyklovyjížďky ve formátu .pdf
textová část podkladů ve formátu .doc
podklady (textová část + přílohy) ke stažení ve formátu .zip
fotografie míst ke stažení ve formátu .zip (130 fotografií ~ 13 MB)

.
Tisková zpráva iniciativy Auto*Mat ze dne 18. září 2007

Realita pražské cyklistiky: značení chybí, stezek málo, křižovatky jsou nebezpečné

.
PRAHA – Jízda na kole v provozu pražských ulic se mění v nebezpečný adrenalinový zážitek. Chybné dopravní značení nutí cyklisty porušovat předpisy, často se na ně zapomíná při úpravách silnic, mostů a křižovatek. Na nejvážnější modelové problémy upozorňuje nová studie (1) platformy Auto*Mat. Jeho členové si vybrali jako příklad deset kilometrů dlouhou trasu na Praze 7 a zaznamenali všechny nedostatky, které na ní nalezli. Trasa prochází úseky, které jsou z hlediska dopravy významné a cyklisté je často využívají. Podle Auto*Matu se dají totožné problémy najít v libovolné pražské městské části. Při rekonstrukcích ulic se totiž na bezpečnost cyklistů nemyslí.

„Zkušený cyklista si s obrubníky, schody i špatným značením většinou nějak poradí. Tato situace je ale naprosto nevyhovující a neumožňuje větší rozšíření cyklistiky v Praze,“ říká autor nové dopravní studie Auto*Matu Tomáš Cach. „Podle průzkumů veřejného mínění by až 30% Pražanů rádo používalo k dopravě jízdní kolo. Nebezpečné ulice, absence oddělených jízdních pruhů pro cyklisty a další chybějící infrastruktura tyto lidi ale zatím odrazují,“ konstatuje Cach. Podle něho musí magistrát i jednotlivé městské části především zakomponovat opatření na podporu cyklistiky do každé rekonstrukce ulic, mostů i křižovatek, což se dnes neděje.

Studie Auto*Matu ukazuje na příkladu Prahy 7 překážky, jež pražští cyklisté denně překonávají. „Přímo před radnicí není kde správně zaparkovat kolo. Pokud chcete dojet od úřadu k Holešovické tržnici, musíte porušit předpisy,“ vysvětluje autor studie Tomáš Cach. K nejhorším místům podle něho patří předpolí Hlávkova mostu. „Chodcům i cyklistům je určen zanedbaný podchod plný špíny a výkalů. Není pak divu, že lidé přebíhají nábřežní komunikaci i severojižní magistrálu mezi auty.“

Na nábřeží Kapitána Jaroše musí cyklista sesednout, aby překonal křižovatku do ulice Dukelských hrdinů. Pro kola zcela nedostupná je stanice metra Vltavská, k níž je ze všech směrů zákaz vjezdu. Nebezpečná je jízda po Bubenském nábřeží, které bylo sice před dvěma lety nákladně rekonstruováno, ale na cyklisty se zapomnělo. Na nábřeží zůstaly po opravě i nebezpečně úzké tramvajové refýže, ačkoliv místa pro úpravu ulice bylo dost. Řada dalších míst má nevhodně dlážděný povrch, na křižovatkách někdy značky cyklistům neumožňují odbočit. Například z Argentinské ulice není nijak zajištěn příjezd na most Barikádníků směrem do Tróje.

Studii, odhalující desítky typických dopravních problémů, nazval Auto*Mat příznačně Porodní bolesti pražské cyklodopravy. Stejný název měla i moderovaná cyklistická vyjížďka po Praze 7. Organizátoři na ni pozvali všechny zastupitele magistrátu i Prahy 7, aby mohli potíže vidět přímo v terénu. Právě politikové mohou rozhodnout o úpravách ulic a zabránit opakování stejných chyb při budoucích investičních akcích. Pozvání k vyjížďce přijal necelý tucet zastupitelů.

„Nefunkční infrastruktura ohrožuje bezpečnost cyklistů. Zejména rušné křižovatky s pohybem lidí na kolech vůbec nepočítají a stejně tak řidiči aut,“ říká mluvčí Auto*Matu Michal Křivohlávek. Nebezpečný provoz v Praze byl za posledních šest let příčinou úmrtí čtyř cyklistů, přes tři sta padesát dalších se zranilo. „Pokud si chtějí cyklisté chránit zdraví a život, jezdí raději po tramvajových pásech nebo chodnících, což je zakázáno a mohou za to padat pokuty. Ještě horší ale je, že kola kvůli špatné infrastruktuře ohrožují pěší. Chodci pak pociťují určitou averzi vůči cyklistům, kteří ale za problémy nemohou. Nekoncepční přístup vedení města ve výsledku vede k celkové nervozitě v ulicích. Jak ovšem ukazují příklady zemí západní Evropy, těchto nepříjemností se lze poměrně snadno ušetřit,“ dodává Křivohlávek.

Analýza problémů na Praze 7 je dalším podkladem Auto*Matu, který tato platforma zveřejnila a předala pražskému magistrátu v rámci Evropského týdne mobility 2007. Auto*Mat tvrdí, že Praha již roky slibuje zlepšování podmínek pro chodce a cyklisty, skutečná opatření ale v ulicích nejsou vidět. Výzvu 5 bodů Auto*Matu pro Prahu (2), která požaduje konkrétní kroky k přívětivějšímu městu, dodnes podepsalo více než tisíc lidí. Shromažďování podpisů probíhá v rámci všech akcí programu Zažít město jinak (3) a na internetu. Ještě během podzimu předají členové Auto*Matu výzvu vedení města a budou prosazovat zahájení skutečných proměn ulic Prahy.

Přílohy:

(1) Podrobný text Porodní bolesti pražské cyklodopravy s popisem dílčích problémů na Praze 7 můžete najít na internetu: http://cyklojizdy.cz v sekci „pro média“ (12 stran)

(2) Pět bodů Auto*Matu Pro Prahu: www.auto-mat.cz/vyzva

(3) Podrobný program Zažít město jinak: http://auto-mat.cz/pozvanka.php?id=22


« zpět na titulní stránku

 

Kontaktujte nás na info@cyklojizdy.cz. Cyklojízdy podporují...

 na titulní stránku