Obsah:
Pravidla cyklojízd
- Chceme slušnost od ostatních, sami se proto chováme slušně za všech okolností – cyklojízda nejede proti automobilům, ale je pozitivní podporou využití kol a snahy o příjemnější město
- Jsme ohleduplní – veřejný prostor sdílíme, neuzurpujeme si ho; čelo cyklojízdy zastavuje na semaforech a dává přednost chodcům a MHD; dopravu neomezujeme více, než je nezbytně nutné
- Vzájemně si pomáháme, aktivně řešíme možné problémy. Úspěch cyklojízdy je společným dílem všech účastníků
- Uvnitř cyklojízdy se není třeba o nic starat, pouze se snažíme držet pohromadě a cyklojízdu netrhat
- Kvůli bezpečnosti účastníků a ostatních lidí na ulici se řídíme hlavně zdravým rozumem – nebylo by bezpečné ani praktické, pokud bychom skupinu dělili zastavováním na semaforech nebo dáváním přednosti jednotlivým chodcům a automobilům, a pouštěli je tak mezi sebe.
- Nejezdíme po chodníku a pokud to jde, tak ani po tramvajovém pásu
- Nezapomínáme na povinné vybavení, zejména osvětlení a přilbu pro děti
- Cyklojízdu vedou jezdci na čele a špuntaři, kteří kontrolují boční příjezdy a zabraňují vniknutí automobilů do pelotonu, kde by i při malé rychlosti mohly být velmi nebezpečné; do špunotvání se zapojují všichni, kdo zrovna jedou na čele cyklojízdy
- Rodiče s dětmi, kteří si chtějí užít cyklojízdu co nejklidněji, by se měli držet v popředí cyklojízdy, kde peloton jede nejpomaleji a nejklidněji.
Všechny pravidelné pražské cyklojízdy mají povolení k zvláštnímu užívání komunikací. Naše jízda je plně legální.
Špuntování (z angl. “corking”) je činnost nezbytná pro bezpečný průjezd pelotonu cyklojízdy.
1)Spočívá v obsazování bočních příjezdů do trasy cyklojízdy a fyzickému zabránění proniknutí auta nebo motorky do těla cyklojízdy.
2)Špuntuje se od čela cyklojízdy, kde (standardně) dostanete pokyn od vedoucího jezdce, abyste obsadili určité místo a drželi ho dokud celá cyklojízda neprojede.
3)Pokud to jde, je ideální komunikovat pozitivně s řidiči a chodci, vysvětlit jim, co je to za akci, mít pro ně vysvětlující leták, který se rozdává na začátku cyklojízdy. Dobře fungují i kartony se sděleními typu: “Neblokujeme dopravu, jsme doprava.” , které také můžete získat na začátku cyklojízdy.
4)Můžete-li, vraťte se po projetí pelotonu opět na čelo, abyste mohli špuntovat další křižovatku. Cestou se eventuálně pokuste přimět účastníky cyklojízdy, aby sjeli vzniklé mezery a drželi peloton kompaktní, tedy krátký. Dbejte na dodržování cyklojízdových pravidel.
5)Při velkých cyklojízdách (jarní a podzimní) mohou špuntaři rovněž pouštět skupiny chodců na klíčových přechodech, či moderovat pouštění vozidel veřejné hromadné dopravy.
Vše je ve finále mnohem lehčí, než se zdá. Občas je vůči nám sice někdo agresivní, jsou to však velmi omezené výjimky.
Kontaktujte nás na info@cyklojizdy.cz. Cyklojízdy podporují...